מיי מאסק: אמא של גאון, קורבן של אלימות במשפחה, דוגמנית על בגיל 73. איפה נגמר המזל ומתחיל תכנון?

בגיל 72 היא בהחלט כבר יכולה להגיד: תמיד חשוב שתהיה לך תכנית. תכנית לעתיד שלך. אסור להרים את הידיים, לבכות על הגורל, להאשים אחרים בכשלונות. גם אם משהו לא עובד כמתוכנן, תכיני תוכנית חלופית ותרוצי איתה קדימה. 

מיי מאסק עם בנה אילון מאסק
תמונה מהחשבון אינטגרם הרשמי של מיי מאסק @mayemusk

מיי מאסק באמת לא תכננה את זה ככה. היא נולדה בקנדה, אך כשהיא היתה בת שנתיים ההורים שלה עברו לדרום אפריקה. אבא היה תרפיסט – כירופרקט, הרפתקן וארכיאולוג חובבני. הם טיילו הרבה במדבר קלהארי. ההורים דירבנו את הילדים לקרוא, להסתקרן, להיות אמיצים ועצמאיים.  מיי ידעה שהיא צריכה לקבל מקצוע שיפרנס אותה ויתן לה בסיס טוב לחיים. 

היה לה הכל בשביל להצליח: הורים מושכלים שאהבו ותמכו; יופי טבעי – בלונדינית גבוהה ויפה. בגיל לצעיר היא התחילה לדגמן בבית ספר לדוגמנות אצל אמא של חברתה. בגיל 19 כשהיתה סטודנטית למדעי תזונה ודיאטה, היא זכתה בתחרות יופי של דרום אפריקה. דוגמנות בשבילה היה בעיקר בשביל כייף, היכרות עם אנשים חדשים ויכולת לממן לימודים. היא סיימה שני תארים בתחום שהיא אהבה – תזונאית מקצועית שמהר מאוד התחילה את הפרקטיקה  המקצועית שלה. החיים שלה היו אמורים להיות ורודים, אך בדרך משהו השתבש והלך לא כמתוכנן. 

על זוגיות לא מוצלחת ועל אלימות שלא מדברים עליה.

בגיל 22 בדרך לא מתוכננת היא התחתנה עם החבר בשנתיים האחרונות, ארול מאסק,   כאשר יחסיהם היו ב"אין אנד אאוט" כל הזמן לפני כן. היא לא תכננה את זה ולא רצתה להתחתן. ארול היה לא יציב, לא תומך, ולא מישהו שהיא רצתה. המנטליות של אותם שנים שיחקה תפקיד לא פחות. למרות סירובה, ארול נסע להורים של מיי  ושיכנע אותם שמיי מוכנה להתחתן איתו. ההורים לא חשדו כל כך, למרות שגם לא היו שמחים במיוחד.

האלימות האמיתית התחילה ביום הראשון של ירח הדבש לאחר חתונה. ונמשכה במשך כחמש שנים עד שכל העניין התגלה לאמא של מיי והיא איימה על ארול לגבי אלימות שלו. הוא הפסיק להרים יד ולהשאיר סימנים על הגוף, אך אלימות נפשית של איש לא יציב נמשכה, עד שמיי סוף-סוף העיזה ועזבה עם שלושת ילדיה-אילון, קימבל וטוסקה- לאחר תשע שנות של סיוט. 

לא היה מקובל להתלונן באותם שנים. מתוך  בושה, מתוך מנטליות דרום אפריקאית, מתוך חוסר אונים. חלק מהגילויים על אלימות שמיי עברה, התגלו לקרוביה רק אחרי פרסום הספר. 

היא לא מצאה את בן זוג האידיאלי לחיים. מי יודע מה גרם לה כל פעם להיתקע עם גברים אלימים, לא מכבדים, מזלזלים ובוגדים. אך ברור לה עם השנים, שאסור לסבול או לקוות שהכל ישתנה עם הזמן. הדברים יכולים להפוך לגרועים יותר. ועדיף לא לפחד ולצאת שעה אחת קודם.

על ילדים והורות.

למרות אסון הנישואין שלה, כתוצאה נולדו למיי שלושה ילדים – אילון, קימבל וטוסקה. שלושה ילדים מוכשרים, מלאי חיים, תומכים וחזקים כל אחד. כל אחד הפך את החיים שלו להרפתקה מספקת, יחודית ומיוחדת. 

כולם רוצים לדעת את הסוד – איך אפשר לגדל ילד מוכשר כמו אילון מאסק, שהפך לתופעה מיוחדת של זמננו. גם שני ילדיה הנוספים פיתחו קריירה עצמאית ואיכותית עם הרבה ייזמות ועצמאות. קימבל הפך ליזם בתחום המסעדנות. טוסקה שהיא יותר יצירתית בתחום האומנות הפכה למפיקת סרטים דוקומנטליים, סדרות וקולנוע. 

אך הסוד האמיתי של מיי הוא בעצם חוסר אילוץ, מתן חופש בהתפתחות, תמיכה מלאה בקבלת ההחלטות, גם אם חלק מהחלטות של ילדים לא היו או יהיו מוצלחים. זה מה שנותן כח לא לוותר, לא להתאכזב ולהיות מוכן לנות כל פעם מחדש בלי תסכול א ו פחד. 

על קריירה.

מיי לא עזבה את העבודה שלה כתזונאית אף פעם. גם כשילדיה נולדו לה אחד אחרי שני וכולם היו תינוקות. למרות שלבעלה היה מספיק הון לממן אישה עם ילדים קטנים ללא צורך בעבודתה. אך היא התעקשה להמשיך לעבוד. עבודה, קריירה, יכולת לעזור לזולת זה מה שנתן לה יציבות, שאיפה לעצמאות וכח להסתכל קדימה באופטימיות. היא נאלצה להתחיל את הקריירה שלה המון פעמים. היא התחילה קריירה של תזונאית מהתחלה בשלוש מדינות (דרום אפריקה, קנדה, וארה"ב). גם כל פעם במעברים בין ערים, היא היתה מתחילה פרקטיקה מחדש. וכל פעם היא היתה תמיד פתוחה הצעות, שיתופי פעולה. מקצועיות, חברתיות ואופי נעים תמיד עזרו לה להרים שוב ושוב את הקריירה, לפתוח את הפרקטיקה הפרטית, להרצות, להכיר חברים חדשים ולקוחות מרוצים. 

למרות שתכננה לעזוב את קריירת הדוגמנות בגיל 20, היא המשיכה לדגמן כל השנים. עם וותק של 50 שנה בתחום הדוגמנות, ההצלחה האמיתית הגיעה רק אחרי גיל 60. היא התחילה לפרסם מותגים גדולים וידועים, כמו דגני בוקר בריאים של חברת KELLOG'S, השתתפה בפרסומות של REVLON, הופיעה ערומה בעיתון Time כחלק מקידום חיים בריאים ועם בטן הריונית מדומה במגזין New York כחלק למודעות להריונות מאוחרים. הופיע במגזין ELLE קנדה ועוד רבים נוספים. בגיל 69 היא חתמה חוזה עם חברה קוסמטית Cover's Girl ובכך הפכה לדוגמנית פרזנטורית של חברת קוסמטיקה הכי מבוגרת.

גם אם יש בהצלחה של מיי חלק של מזל, שום הצלחה לא היתה קוראת בלי נחישות, בלי הרבה עבודה ושאיפה קדימה גם כשהכל היה צריך להתחיל מהתחלה. לא לוותר גם כשקשה ולא לפחד לבקש עזרה. יש סביבו יותר אנשים טובים שיהיו מוכנים לעזור ולתמוך מאשר אלה שיעברו בלי לתת עזרה. 

על בריאות ותזונה נכונה. 

במשך קריירה שלה כדיאטנית מקצועית ומנוסה, גם מיי סבלה מבעיות תזונתיות. רובן קרו בתקופות הקשות עם תהפוכות רגשיות, דכאונות ובדידיות כאשר מזון הופך לנחמה היחידה. אך גם על כך מיי הצליחה להתגבר. גם כאשר לא היה מספיק כסף לקנות אוכל מגוון, היא התעקשה על אכילת ירקות ופירות, דגנים בריאים עם חלב, מרק שעועית וממרח בוטנים שסיפקו לה ולילדים מספיק את רב הויטמינים ומינרלים בלי להעמיס שומנים של ג'אנק פוד. עם השנים היא ממשיכה לשמור על תזונה בריאה ופשוטה בו זמנית. בין ההמלצותה ללקוחות שלה: גם אם אין לכם אפשרות לאכול מסודר, תמיד תחזיקו לידיכם מזונות בריאים לנשנוש.

מיי מאסק בגיליון מגזין l'officiel אוסטרליה
תמונה מהחשבון אינסטאגרם הרשמי של מיי מאסק @mayemusk

בגיל 73 מיי מאסק בשיא של קריירת הדגמנות שלה עם עמודים ראשונים של מגזיני אופנה וקמפיינים נחשקים. היא חוותה המון דברים קשים. 

ספר זכרונות שלה A Woman Makes a Plan: Advice for a Lifetime of Adventure, Beauty, and Success , מיי מאסק מנסה לראות שגם כשקשה צריך להיות מוכן לשמור על אופטימיות, לעבוד קשה עם הרבה חשק ונאמנות, לא לפחד לבקש עזרה וגם בנקודת הכוח להיות מוכן לעזור לאחרים וכל זה בהחלט יביא לתוצאות של הצלחה. 

אפשר להאמין ל-73 שנות ניסיון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.